buying lunch is eating you alive

This is a tale of two nice people.

Savvy Sally packs lunch everyday. Silly Susan buys.

Sally's lunches cost $4 or less and Susan's cost $14 or more.

After one year, Silly Susan spends nearly 3.5x more lunch. And Savvy Sally saves thousands.

Who are you going to be?

reuse more, waste less

In North America, we collectively make over 300million tonnes of waste each year.

When you pack lunch everyday, you prevent thousands of single use items from being wasted. Imagine if we all packed lunch?

A lunch bag won't change the world. But small things done by lots of people will.

shop risk-free

our 'no worries' guarantee

✔️ Free shipping on orders of $80 or more

✔️ Free returns*

✔️ Easy exchanges*

*for more info, please check out our

rüturn policy